معجزات و کرامات

پیامبران و خبر دادن از آینده

هیچ پیغمبری نیست که از آینده خبرهایی ندهد و آن خبرها به تحقق نپیوندد. «رابرت موریس پیج» فیزیکدان برجسته ای که سی و هفت اختراع ثبت شده دارد، تحت عنوان «یک «۲» آزمون نتیجه بخش» فرضی دارد که برای ما قابل استناد و استفاده است.
______________________________
(۱). یعنی اطلاع نداشت که چنان مطلبی در قرآن هست.
(۲). اثبات وجود خدا، ۲۵٫
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۲۸۷
می گوید: فرض کنید دو نفر کنار دریا ایستاده اند: یکی از آنها فقط سطح آب را می بیند و بس، برای او آنچه در فضای بالا و زیر دریا باشد، در حکم عدم است. دیگری دیدی وسیع و عمیق دارد که اوج آسمان و قعر دریا را هم مشاهده می کند، حال این شخص هر چه به رفیقش بگوید هستی منحصر به مقدار مختصری که تو می بینی نیست، بلکه جهانی وسیع در بالا و عالمی پر از مخلوقات گوناگون در پایین هست، قبولش برای او دشوار خواهد بود. در این صورت شخص نام برده ناگزیر از پیشگویی است، یعنی وقتی ببیند نهنگی، ماهی ای و یا کشتی زیردریایی ای دارد بالا می آید، به رفیقش بگوید در فلان دقیقه چنین چیزی به سطح آب خواهد آمد، یا از بالا فلان پرنده الان خود را بر آب خواهد زد و همچنین … بدیهی است که هر گاه همه پیشگوییهای مدعی به حقیقت پیوست، طرف مقابل چاره ای جز تصدیق او ندارد، به خصوص که اگر او سابقه دروغ نداشته، معروف به صداقت و امانت هم باشد.
آقای «پیج» می گوید: قدرت مشاهده ما محدود است و باید خود را حاضر به قبول این مطلب کنیم که جهان مادی ما ممکن است جزء کوچکی از حقیقت و واقعیت باشد «۱» و اینکه خداوند می تواند به وسیله الهام، معرفتی درباره واقعیتی که ماورای جهان مادی ما باشد به ما بدهد. و بعد می گوید: چنین آزمونهایی فراوان صورت گرفته و از جمله خود من پیشگوییهایی در کتاب مقدس و از جمله پیشگویی صدها سال قبل درباره عیسی مسیح را با جزییات بسیاری مربوط به آن حضرت یافته ام که به شهادت تاریخ، همگی تحقق یافته است و این تحقق یافتن، نه تنها صحت و اعتبار پیشگوییها را تأیید می کند، بلکه بر ارزندگی و صحت تعلیمات مسیح و حقانیت آن بزرگوار نیز گواه است و بدیهی است که چنین اطلاعاتی تنها از علم و معرفتی ساخته است که تابع قوانین زمان نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *