ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

زندگی پیامبر از کودکی به بعد

زندگانی پیغمبر اسلام، از ساعت ولادت تا آخرین دقایق حیات، معلوم است. ژان دیون پورت کتابش را چنین آغاز می کند: «این نکته مسلّم و محقق است که در میان همه مقننین و فاتحین معروف جهان، تاریخ زندگانی هیچ یک مشروحتر و معتبرتر از محمد نوشته نشده است.» «۱» و ویل دورانت می گوید: «فقط داستانهایی که درباره پیغمبر نقل و روایت می کنند، به ده هزار مجلد می رسد.» «۲» به مناسبت شرح حال پیغمبر، قبیله و نژادش خصوصیات قوم عرب و به مناسبت حوادث زندگانیش، همه سرزمین حجاز وصف و شرح شده است.
به عبارت روشنتر، تاریخ و جغرافیای عرب و عربستان، مانند زبانش به برکت وجود مقدس پیغمبر احیا شد. امروز دیگر احدی تردید ندارد که آن بزرگوار، امی و درس ناخوانده و بی خط و سواد بوده است. قرآن به تکرار این معنی را بیان کرده و هیچ یک از معاصرانش ایراد و اعتراضی نکرده اند و از جمله در آیه ای که در آغاز این بحث آورده و ترجمه کردیم با صراحت می گوید: «تو نمی دانستی کتاب و ایمان چیست؟» «۳» حال چنین مردی، چگونه منشأ این همه آثار شد که گوستاولوبون و ویل دورانت، دو دانشمند بسیار بزرگ این عصر، او را به واسطه آن آثار، از بزرگترین بزرگان تاریخ می شمارند. و علاوه بر همه اعمال که هر یک در جای خود شگفت انگیز است، چطور کتابی برای جهانیان آورد که جن و انس از آوردن یک سوره یک سطری مانندش عاجز شده اند؟ چطور کتابی که به دست جمعی تازه کار بر روی سنگ و استخوان و پوست درخت خرما نوشته شد، چنین محفوظ ماند که حتی یک کلمه آن مورد اختلاف نشد؟ و چگونه از روزی که میان مردم مکه نازل گردید که جز هنر بیان و بلاغت چیزی نمی دانستند، تا امروز که بشر در همه رشته های علمی حیرت انگیز شده است، همه را مجذوب و متحیر و خاضع ساخته است.
______________________________
(۱). عذر تقصیر به پیشگاه محمد و قرآن، ۳٫
(۲). تاریخ تمدن، ج ۴، ص ۲۰۷، ترجمه پاینده.
(۳). به مقدمه تفسیر نوین و رساله آغاز وحی از مؤلف و مقاله محققانه جناب آقای مطهری در جلد دوم محمد خاتم پیامبران، تحت عنوان پیامبر امّی بنگرید.
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۴۴۹
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *