ازدواج و همسران

طبقات – سخن درباره عده نگه داشتن همسران رسول خدا (ص)

محمد بن عمر واقدی ما را خبر داد و گفت ابن ابی سبره از عمرو بن سلیم برای من نقل کرد که میگفته است از عروه بن زبیر پرسیدم آیا همسران رسول خدا پس از رحلت ایشان عده نگه داشتند؟ گفت آری، چهار ماه و ده روز، گفتم ای ابو عبد اللّه! چرا عده نگه داشتند مگر عده برای پاکیزه شدن زن نیست؟ آنان که برای هیچ کس حلال نبودند. عروه سخت خشمگین شد و گفت شاید پنداشتهای که آنچه خداوند فرموده است «ای زنان پیامبر! شما مانند یکی از زنان نیستید» و حالا آنکه در مورد عده نگه داشتن آنان به دستور قرآن رفتار کردهاند.
و همو از ابن ابی سبره از عمر بن عبد اللّه عنسی از گفته جعفر بن عبد اللّه بن ابی حکم ما را خبر داد که میگفته است همسران پیامبر (ص) چهار ماه و ده روز عده نگه داشتند در آن مدت ایشان به دیدار یک دیگر میرفتند ولی هیچ شبی را بیرون از خانه خود نگذراندند و چنان آراستن خود را رها کرده بودند که گویی راهبههای تارک دنیایند، و در هر روز یا دو سه روز یک بار فریاد شیون و مویهگری هر یک شنیده میشد.
واقدی از گفته ابن ابی سبره از عمر بن عبد اللّه عنسی ما را خبر داد که میگفته است از عکرمه درباره زنان پیامبر پرسیدم که آیا عده نگه داشتهاند؟ گفت هر یک از ایشان را که با او تماس گرفته بود و رهایش فرمود سه بار حیض شدن عده نگه داشت و افزود که آن زن کلابی سه حیض عده نگه داشت. سوده هم هنگامی که پیامبر (ص) به او رجوع فرمود یک حیض عده نگه داشت، و همسران آن حضرت پس از رحلت ایشان چهار ماه و ده روز عده نگه داشتند.
______________________________
(۱) ملاحظه میفرمایید که احکام را نمیتوان با دلیل تراشیدن متوقف کرد و در مواردی فراسوی دلایل ظاهری و عقل دور اندیشان است.
(۲) بخشی از آیه ۳۲ سوره احزاب.
ترجمه الطبقات الکبری ،ج۸،ص:۲۳۲
(۱)
برگرفته از کتاب طبقات الکبری نوشته: ابن سعد، محمد بن سعد ترجمه: محمود مهدوی دامغانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *