حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

کنکاش در حکومت عثمان

گمان می کنم در کتاب آئینه حجازی، تحت عنوان استعفا نامه، دیده ام که کارمند یکی از ادارات کلکته در استعفا نامه اش، مطالب مفصلی برای رییسش نوشته و از جمله رفتن به باغ شیطان است. آن جا شیطان بزرگ را بر روی تخته سنگی نشسته می بیند که
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۳۶۰
شیاطین دیگر اطرافش را گرفته، به شور پرداخته اند؛ شیطان بزرگ می پرسد که چند هزار سال از زمان آدم ابوالبشر و آغاز خصومت ما با آدمیزادگان می گذرد؟ آیا شما از تجارب این مدت بسیار دراز، چه نتیجه گرفته اید و برای تباه ساختن آدمیان، از چه راه آسانتر و زودتر می توان به مقصود رسید؛ آنها هر کدام چیزی گفته و جمیع موجبات شر و فساد از مال و جاه و زن را نام بردند. او از گفته ها برآشفته، از جا برخاست و همه را کتک زد تا خسته شد و سر جایش نشست، آنها باز بشتاب برگشته دورش حلقه زدند و او نخست همه آراء را با دلیل و برهان رد کرد و معایب آنها را خاطرنشان ساخت، در آخر گفت: «امروز زندگی مردم، مانند زمانهای قدیم انفرادی نیست، بلکه اجتماعی و تشکیلاتی است، از اصناف و احزاب و ادارات لشکری و کشوری و غیره؛ شما به جای آنکه به فرد فرد مردم بپردازید و وقت تلف کنید، آن فردی را بچسبید که در رأس گروه، جمعیت، اداره، وزارتخانه و ملت و مملکت است، با فاسد شدن او، همه افرادی که تحت فرمان و زیر دست اویند خود به خود، بخواهند یا نخواهند، فاسد شده اند.»
این بود خلاصه و فشرده آنچه حجازی، مشروح و مفصل بیان کرده است و حقا مطلبی است راست و درست. شما ببینید حکومت عثمان در جامعه نوبنیاد اسلام، با آن همه مردان بزرگ و باتقوا از اصحاب و تابعان و غیرهم، چه فسادی به وجود آورد که بزرگمرد بی مانند جهان، علی هم نتوانست کاری کند و نیّات پاکش را عملی سازد و به اهداف مقدسش برسد و همه اوقات شریفش را جنگهای داخلی گرفت و نیز غصب مسند خلافت به وسیله معاویه پلید، هنوز هم آثار هلاکت بارش پس از سیزده قرن در امت اسلام باقی است. از این جا می توان دانست که کسانی که معاویه را به ثروت و قدرت و امارت رسانده، مقدمات خلافت غاصبانه اش را فراهم کردند، چه گناه کبیره ای مرتکب شدند.
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *