حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

وضع رقت بار بانوان قبل از اسلام

پیش از اسلام در همه کشورها و در جمیع جوامع بشری، از متمدن و وحشی، بانوان مظلوم و محروم بودند. گوستاو لوبون در تاریخ تمدن اش (ص ۵۳۰) می گوید: «مذهبی که زنها را به حقوق حقه خودشان رسانید و از ذلت و پستی رهانیده، عزت و رفعت بخشید، اسلام بود، نه مسیحیت، آن طور که عامه مردم می پندارند.» سعید نفیسی می گوید: «زن در تمدن ساسانی مطلقا فرمانبردار مرد بود و شخصیت حقوقی نداشت، پدر و شوهر اختیارات بسیار وسیعی در دارایی وی داشتند، چیزی که از اسناد آن زمان به دست می آید و با همه هیاهوی جاهلانه که اخیرا کرده اند، از بدیهیات تمدن ساسانی است، نکاح با محارم و زناشویی در میان اقارب درجه اول، حتما معمول بوده است.
احکام عجیب دیگری هم داشته اند؛ مثلا چون پسری به سن رشد و بلوغ می رسیده، پدر یکی از زنان خود را به عقد زناشویی او درمی آورده است.» «۲»
______________________________
(۱). همان، ج ۱، ص ۱۴۳، آنچه از این کتاب نقل کرده ایم، از ترجمه فخر داعی گیلانی است.
(۲). تاریخ اجتماعی ایران، به نقل دیباچه ای بر رهبری، ص ۷- ۲۴۶٫
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۳۷۶
کریستنسن چندین صفحه در این باره سخن گفته و انکار برخی پارسیان جدید را سبکسرانه و بی اساس دانسته است. او می گوید: نه تنها ازدواج با نزدیکان از قبیل خواهر و مادر جایز، بلکه عملی بسیار مقدس بوده که گناهان کبیره را محو می کند و دیوان را می راند و بعد از نام بردن از چند تن از مشاهیر و سلاطین که با خواهرانشان ازدواج کرده اند، می گوید: یکی از اولیای آن عهد «ارداویراف» هفت خواهر خود را به زنی گرفت و از احکام شرم آور این دین، این حکم است که اگر کسی بدون تقصیر فقیر شده یا بوده و قدرت ازدواج ندارد، می تواند شخصی که زن یا زنان متعدد دارد، یکی را یا تنها همسرش را به وی بسپارد تا از او استفاده کند؛ در این صورت فرزندانی که از این مرد به وجود آیند، همگی متعلق به شوهر اولی و اصلی او خواهند بود و رضایت زن در این بخشش مردانه شرط نیست!! و این عمل از اعمال خیر محسوب می شود که اجر و ثواب دارد، مشروط به اینکه مرد نیازمند، زردشتی باشد، ولی حق تصرف در مال زن را ندارد. «۱»
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *