حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

غزو هشدهم غزو بنی لحیان

محمّد بن اسحاق گوید، رحمه اللّه علیه، که:
[سیّد] چون فتح بنی قریظه کرده بود، ذو الحجّه و محرّم و صفر و ربیع الأوّل و ربیع الآخر در مدینه مقام کرد. بعد از ان جمادی الأولی [۶] بفرمود و بغزو بنی لحیان بیرون شدند. ۱۲۲ و این بنی لحیان آن بودند [۷] که أصحاب رجیع بکشته بودند و حکایت ایشان از پیش رفت [۸]، و سیّد، علیه السّلام، بغزو ایشان بیرون شد که انتقام أصحاب خود از ایشان باز خواهد، آوازه چنان در افگند که بجانب شام می رود از بهر آنکه بنی لحیان نشنوند و از پیش
______________________________
[ (۱-)] روا: رفتند.
[ (۲-)] از ایا و ط نقل شد. در متن عربی ج ۳ ص ۲۹۰، فاسلم و بایع.
[ (۳-)] در اصل: یعدم.
[ (۴-)] تا اینجا از نسخه پا ساقط است.
[ (۵-)] ایا و پا: هجدهم.
[ (۶-)] در اصل و ایا و ط و پا: جمادی الاول، و بر طبق روا ضبط شد. سال ششم بنابر قول ابن اسحاق و طبری (تاریخ ۱ ص ۱۵۰۰) و بنابر قول واقدی (مغازی ج ۲ ص ۵۳۵) هلال ربیع الاول سال ششم.
[ (۷-)] در اصل: بود، و بر طبق سایر نسخ ضبط شد.
[ (۸-)] ص ۷۰۳ همین نسخه.
سیرت رسول الله، قاضی ابرقوه ،ج ۲،ص:۷۷۳
برنخیزند [۱]. پس چون سیّد، علیه السّلام، نزدیک ایشان رسید آگاهی یافته بودند و از پیش برخاسته بودند. و سیّد، علیه السّلام، چون بشنید که ایشان رفته اند،* گفت: منزلی دیگر به پیش روید و در عسفان مقام کنید، تا باری چون بنی لحیان نیافتیم، قریش بشنوند و گویند که از بهر ما آمده اند.
پس چون به عسفان رسیدند، سیّد، علیه السّلام، از آن جایگاه بازگردید و باز مدینه آمد، و چون بنزدیک [مدینه] رسید این کلمات بگفت:
آئبون تائبون ان شاء اللّه لربّنا حامدون، أعوذ باللّه [۲] من وعثاء السّفر، و کآبه المنقلب، و سوء المنظر فی الأهل و المال [۳].
برگرفته از کتاب سیرت رسول الله مشهور به سیرت النبی نوشته آقای ابن هشام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *