حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

غدیر مهر کمال اسلام

به روایت اعلام الوری طبرسی/ ۱۳۳ و مناقب ابن مغازلی/ ۱۹ پس از انجام مراسم تعیین جانشین و امام مسلمین پیک وحی فرود آمد و آیه سه سوره مائده را (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلَامَ دِیناً) برای پیامبر (ص) آورد. با نزول این آیه دین مقدس اسلام تکمیل گشت و مُهر کمال بر آن خورد. در این وقت حضرت بی درنگ بانگ زد: «الله اکبر! سپاس خدای را بر کامل شدن دین و اتمام نعمت و رضای خدا بر رسالتم و ولایت علی پس از من».
نکته ای که در این جا توضیح آن بسیار حائز اهمیت بوده این است که نگرانی و ترس پیامبر از چه بود؟ چون صریح قرآن این است که خدا به رسول خود می فرماید ما تو را از شر مردم نگه خواهیم داشت. سؤال این
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، ج ۲،
ص: ۲۴۹
است که چرا رسول خدا از تبلیغ این امر خوف داشت؟ آیا از به خطر افتادن جان علی نگران بود یا بیم آن داشت که سخنش را نپذیرند و بر حضرتش خرده بگیرند که چرا پسرعمو و داماد خود را به جانشینی برمی گزیند، یا این که ترس از منافقان فرصت طلب داشت که مبادا فرصت را مغتنم شمرده و یک باره بر وی بشورند و آشوبی برپا سازند که مهار آن ممکن نباشد. تمامی این امور را محتمل دانسته اند. اما به احتمال زیاد نگرانی حضرت بیشتر از شورش و آشوب بوده است، چرا که خود ایشان به روایت علامه مجلسی در بحار الانوار ۳۷/ ۱۶۵ درباره علت تأخیر ابلاغ به جبرئیل فرمود: «همانا مردم تازه مسلمان اند می ترسم نپذیرند و شورش کنند». این مضمون را حَسْکانی نیز در شواهد التنزیل ۱/ ۳۰۰ نقل کرده است. بدین لحاظ بود که به روایت ابن مغازلی/ ۲۵ و ابن بطریق/ ۱۰۷ وقتی از آنان خواست گرد هم آیند تا امر مهمی را با آن ها در میان بگذارد، ابتدا نپذیرفتند و کناره گیری کردند. حضرت بسیار ناراحت شد و پس از آن که علی (ع) مردم را جمع کرد پیامبر (ص) از آنان گله نمود. مسلمانان نیز گریستند و عذرخواهی نمودند و حتی ابوبکر از حضرت خواست تا برای آنان طلب مغفرت کند.
برگرفته از کتاب درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام(پیام آور رحمت)نوشته آقای علی میر شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *