اصحاب و شاگردان, حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

طبقات – سخن از آنکه عثمان قرآن را در یک رکعت نماز میخواند

یزید بن هارون از هشام، از محمد بن سیرین نقل میکند که عثمان گاهی شب زندهداری میکرد و تمام قرآن را در یک رکعت میخواند.
یزید بن هارون از محمد بن عمرو، از محمد بن ابراهیم، از عبد الرحمن بن عثمان نقل میکند که میگفته است شبی پشت مقام ابراهیم به نماز ایستادم و دلم میخواست کسی در آن شب بر من پیشی نگیرد در این هنگام متوجه شدم کسی مرا صدا میزند نخست توجه نکردم دوباره تکرار کرد، نگریستم عثمان بن عفان بود خود را از پشت مقام کنار کشیدم آمد و ایستاد و تمام قرآن را در یک رکعت خواند و برگشت.
ابو معاویه ضریر از عاصم احول، از ابن سیرین نقل میکند چون عثمان کشته شد همسرش گفت: او را کشتید و حال آنکه تمام شب را شب زندهدار بود و تمام قرآن را در رکعتی خواند.
عبد اللَّه بن نمیر از قیس، از ابو اسحاق، از قول مردی که نامش را میبرد نقل میکند که میگفته است مردی خوشبو و خوش لباس را دیدم که پشت کعبه ایستاده نماز میگزارد و غلامی پشت سرش ایستاده و هر گاه در ادامه آیات دچار اشتباه میشود او تکرار میکند، پرسیدم این کیست؟ گفتند: عثمان بن عفان است.
یوسف بن غرق از خالد بن بکیر، از عطاء بن ابی رباح نقل میکند عثمان بن عفان در مکه نخست با مردم نماز گزارد. آن گاه تمام قرآن را در نماز وتر خود پشت مقام ابراهیم خواند و آن یک رکعت به بتیراء معروف شد.
مسلم بن ابراهیم از قره بن خالد و سلام بن مسکین از محمد بن سیرین نقل میکرد چون جمع شدند عثمان را بکشند همسرش گفت: چه او را بکشید و چه دست از او بدارید، او شب زندهدار بود و تمام قرآن را در یک رکعت میخواند.
ترجمه الطبقات الکبری ،ج۳،ص:۶۶
(۱)
برگرفته از کتاب طبقات الکبری نوشته: ابن سعد، محمد بن سعد ترجمه: محمود مهدوی دامغانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *