حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

تأسف بر شکست مسلمین در اسپانیا

بسیاری از دانشمندان منصف مسیحی، بر شکست مسلمانها در اسپانیا اظهار تأثر و تأسف بسیار کرده اند که به عنوان نمونه یکی را این جا می آوریم: محقق گران مایه
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۳۴۶
«جان دیون پورت» می گوید: «کیست که بر فقدان بقایای آثار جوانمردی، یعنی سقوط امپراطوری اسلام در اسپانیا سوگواری نکرده باشد، کیست که فضای سینه اش نسبت به آن ملت شجاع و سخاوتمند، مملوّ از تمجید و تکریم نباشد؟ همان ملّتی که در طول هشتصد سال حکومت بر اسپانیا، حتی تاریخ نویسان مخالفشان نتوانستند کوچکترین نمونه ای از ظلم و ستمگری راجع به آنها بنویسند، کیست که از تحریکات دستگاه مسیحیت خجلت زده نشده باشد؟ مقصود همان تحریکاتی است که در نتیجه آن قوای داخلی بر اثر تعصب عنیف و ستمگریهای شیطانی، علیه مسلمین به هیجان آمدند و چنان مظالمی مرتکب شدند!! آن هم نسبت به کسانی که درباره این جمعیت، یعنی اسپانیاییها، آن همه انسانیت و حمایت ابراز داشته بودند و کیست که از عملیّات سیاسی آمیخته به تعصب کشیش «گزیمنس» که محصول زحمات فلاسفه و ریاضیون و شعرای قرطبه را که حاصل فرهنگ عالی و درخشان یک سلسله هفتصد ساله بود، طعمه حریص نموده، سر افکنده نباشد؟» «۱»
سپس دانشمند نام برده، شرحی از خدمات علمی مسلمین و اینکه پایه گذاران «رنسانس» مسلمانها بوده اند، بیان داشته و از جمله می گوید: «روشنایی علمی عصر حاضر نتیجه خط مشی ای است که اسلام ترسیم و تعیین کرده است.»
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *