حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

اطلاع پیامبر حرکت قریش در احد

به روایت واقدی ۱/ ۲۰۴ عباس بن عبدالمطلب عموی پیامبر قبل از حرکت قریش نامه ای به آن حضرت نوشت و لشکرکشی مشرکان را یادآور شد. آنگاه نامه را به یک نفر از طایفه بنی غفار داد و شرط کرد سه روزه نامه را برساند. مرد غفاری در محله قبا نامه را به پیامبر تقدیم کرد. ابَی بن کعب نامه را برای ایشان خواند، حضرت دستور داد تا این مطلب را کتمان کند.
برخی از محققان در این امر تشکیک کرده و گفته اند موقعیت عباس در بین مشرکان اجازه نمی داد تا برخلاف میل آنان کاری انجام دهد. اما با توجه به این که عباس پس از جنگ بدر دیگر در هیچ یک از
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، ج ۱،
ص: ۲۰۷
لشکرکشی های قریش شرکت نکرد و به بهانه این که نمی تواند با برادرزاده اش بجنگد و در جنگ بدر هم دچار مشکل شده است، از همراهی با قریش خودداری کرد، بعید به نظر نمی رسد که اطلاعاتی در اختیار پیامبر گذاشته باشد. گروهی از قبیله خزاعه نیز که همواره با پیامبر دوست بودند به سرعت به مدینه آمدند و خبر حرکت قریش را به آن حضرت رساندند.
سپاه قریش پنجشنبه پنجم ماه شوال سال سوم هجرت به دامنه کوه احد رسید و در منطقه وِطا فرود آمد. قریشیان شتران و اسبان خود را برای چرا در کشتزارهای مردم مدینه رها کردند. بین وِطا و جُرْف که به عِرْض معروف بود زمین های زراعی یثربیان قرار داشت که با شتران آبکش آن ها را آبیاری می کردند. کشاورزان مسلمان با شنیدن خبر ورود سپاه قریش ابزار و وسایل خود را جمع کرده به مدینه بردند. گفته اند در آن هنگام محصول مسلمانان آماده درو بوده که می توان حدس زد اوایل فصل بهار بوده است.
برگرفته از کتاب درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام(پیام آور رحمت)نوشته آقای علی میر شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *