حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

اسراء و معراج پیامبر

از حوادث مهم سال دهم بعثت اسراء و معراج حضرت رسول است که به گفته علامه مجلسی در بحارالانوار ۱۸/ ۲۸۹ هر دو در یک شب رخ داد. یعنی خداوند او را شبانه از مکه به بیت المَقْدِس و از آن جا به آسمان ها برد تا نشانه های عظمت و قدرت حق را مشاهده کند. در آیه نخست سوره اسرا آمده است:
(سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَی بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الأَقْصَا الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا).
منزه است آن خدایی که بنده خود را شبی از مسجدالحرام به مسجد الاقصی که گرداگردش را برکت داده ایم سیر داد تا برخی نشانه های خود را به او نشان دهیم.
این آیه به اسراء حضرت که سیر شبانه از مکه به بیت المَقْدِس بوده است تصریح دارد و روایات متواتر از شیعه و سنی نیز صریح در این است که از آن جا خداوند پیامبر خود را به آسمان ها عروج داد.
به گفته ابن سعد در طبقات ۱/ ۲۱۴ اسراء در شب هفدهم ماه ربیع الاول یک سال قبل از هجرت و معراج در شب هفدهم ماه رمضان
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، ج ۱،
ص: ۱۲۵
ی
عنی هجده ماه پیش از هجرت بوده است و نمازهای پنجگانه در معراج واجب گردید. فخر رازی در تفسیر کبیر ۲۰/ ۱۴۷ و علامه مجلسی در بحارالانوار ۱۸/ ۲۸۹ گفته اند: اسرا و معراج هر دو با روح و جسد پیامبر بوده و مجلسی افزوده که در حال بیداری انجام شده است نه در عالم رؤیا. برخی نیز معراج را در اوایل بعثت دانسته اند. درباره معراج سخن بسیار است که این جا مجال ذکر آن نیست.
برگرفته از کتاب درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام(پیام آور رحمت)نوشته آقای علی میر شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *