حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

ادیان بیگانه در ایران قبل از اسلام

آقای زرین کوب بعد از شرحی که درباره فساد روحانیان زردشتی و تزلزل قدرت آتشگاه و پیدایش بدعتها و وجود اختلافات بسیار در دین زردشت بیان می کند، می گوید: «آیین عیسی و مذاهب کلدانیان و صابئان، از جانب غرب با آن به جدال
______________________________
(۱). همان، ص ۲۳۹٫
(۲). به نقل از: دیباچه ای بر رهبری، ص ۲۴۳٫
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۳۷۸
می پرداخت، و در مشرق آیین بودا و دین شمنان آن را تهدید می کرد، فلسفه یونان نیز خاصه از عهد انوشیروان، بعضی اندیشه ها و خاطرها را نگران خویش می ساخت، از این تصادم افکار و ادیان، ناچار ادیان و مذاهب تازه رخ می نمود.» «۱»
آیین ترسا در بسیاری از نواحی و شهرهای ایران انتشاری شدید و قوی داشته و برخی شهرها و از جمله تیسفون دارای «اسقف» بوده است. کریستنسن مفصلا از سختگیری مؤبدان و به تحریک آنها از زجر و کشتار و تعقیب سلاطین ساسانی نسبت به عیسویان سخن گفته و به طور مثال از تبعید نه هزار مسیحی در سال ۳۶۲ از «فنک» به خوزستان و کشتار شانزده هزار آنها در زمان شاهپور نام برده و می گوید: این مقتولین، جماعتی هستند که نامشان معروف بوده است و به استناد کتب سریانی «اعمال شهدا» می گوید: تعقیب و آزار و کشتار عیسویان، مدت دویست سال با فواصل چند، به طول انجامید. «۲» در عین حال این سختگیریها مانع انتشار سریع مسیحیت در میان طبقات مختلف، حتی بزرگان مملکت نشد و به قول آقای زرین کوب: اگر اسلام نرسیده بود، آیین زردشت در برابر نفوذ عیسوی و بودایی خود را یک سره باخته بود. «۳»
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *