حوادث، وقایع، هجرت، غزوه ها

آخرین اعزام پیامبر

در این دوران رسول خدا (ص) دشمنان و جنگ افروزان داخلی را مهار کرده بود و بیشتر مردم به اسلام گرویده بودند. از این پس دیگر تهدیدات بیشتر از ناحیه شمال و روم شرقی بود. از این رو حضرت به روایت واقدی ۳/ ۱۱۱۷، سبل الهدی/ ۳۷۸۶ و حلبی ۳/ ۲۰۷ در اواسط ماه
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، ج ۲،
ص: ۲۵۰
صفر سال یازدهم هجرت سپاهی فراهم کرد تا روانه روم کند. فرماندهی آن را به اسامه بن زید سپرد و مهاجر و انصار از جمله ابوبکر، عمر و ابوعبیده جرّاح در بین این سپاه بودند. چون اسامه جوان بود و بیش از هجده سال نداشت این کار بر عده ای گران آمد و گفتند نوجوانی را به فرماندهی بزرگان صحابه نصب کرده است.
در این ایام بود که پیامبر بیمار شد و در بستر افتاد. اما همواره براین تأکید داشت که سپاه اسامه حرکت کند. یعقوبی ۲/ ۱۱۳ و شیخ مفید ۹۸ گویند: پیوسته می فرمود: «فَأَنْفِذُوا جَیْشَ أُسامَه» سپاه اسامه را بفرستید. به نقل شهرستانی در الملل والنحل ۱/ ۲۳ و ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه ۶/ ۵۲ می فرمود:
«لَعَنَ اللهُ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْهُ».
خدا لعنت کند کسی را که از سپاه اسامه تخلف ورزد.
شیخ مفید/ ۱۹۶ و ابن ابی الحدید ۱/ ۲۶۱ گویند: مقصود رسول خدا (ص) از این همه تأکید این بود که مدینه از وجود کسانی که طمع خلافت و ریاست داشتند و مخالف امامت حضرت بودند خالی شود و کار امامت بدون مشکل به ایشان منتقل گردد. خود علی (ع) نیز به روایت خصال شیخ صدوق/ ۳۷۱ به این امر تصریح کرده است.
ابن سعد ۲/ ۱۹۱ گوید: اسامه به جُرْف لشکرگاه سپاه اسلام آمد و درصدد حرکت بود که پیک ام ایمن رسید و خبر داد حال پیامبر دگرگون شده و رحلت آن حضرت نزدیک است. از این رو اسامه و سپاه او توقف کردند و افراد بهانه جو از این مأموریت سرباز زدند و آرزوی رسول خدا (ص) با آن همه تأکید جامه عمل نپوشید.
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، ج ۲،
ص: ۲۵۱
برگرفته از کتاب درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام(پیام آور رحمت)نوشته آقای علی میر شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *