از دیدگاه قرآن

نور خداوند در قرآن

« (کافران) می خواهند نور خدا را با دهانهاشان خاموش سازند و خداوند نمی خواهد جز اینکه نورش را تمام کند» (۳۲ توبه) خداوند در این آیه کار و کوشش کفار را برای نابود ساختن دین حق، به عمل آن احمقی تشبیه می فرماید که بخواهد نور خدا را با دمیدن با دهانش و پف کردن خاموش کند. دستگاههای عظیم تبلیغی و دولتهای مقتدر مسیحی، به قول کارلیل: «سیزده قرن روی حقایق اسلام پرده کشیدند و نگذاشتند اروپا اسلام را بشناسد.» «۱» در داخل ممالک اسلامی از همه راهها و درها وارد شدند، به همه وسائل غیر انسانی و نامشروع توسل جستند و بر عکس میل آنها، امروز اسلام در خود ممالک مسیحی دارد مغلوب و سرکوبشان می کند.
آقای مهندس بازرگان، در جزوه مسأله وحی سیر تکاملی افکار غربیها را نسبت به پیغمبر اسلام و رسالت و وحیش به چهار دوره یا چهار مکتب تقسیم فرموده اند: الف.
دوران تجاهل و تنفر، ب. دوران توجه و تردید، ج. دوران تحقیق و تجلیل، د. دوران تفهیم و تقریب. و تمام این چهار دوره را از فحش و دشنام دادن و تهمت و افترا بستن تا تحقیق و تجلیل و کوشش در روشن کردن حقایق درخشان و تعالیم عالیه اسلام و
______________________________
(۱). اسلام و غرب، ص ۲۳٫
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۴۱۲
امریکا و نیز یکصد و ده نفر نمایندگان هفده دولت اسلامی و ۹ ایالت آمریکایی و ۱۹ دانشگاه و مرکز فرهنگی شرکت داشتند.
و باز در همین شماره خبر می دهد که انجمن اسلامی دوبلن- انگلستان- مجله ای به نام «الاسلام» انتشار داده است و نیز از تأسیس «جبهه جهانی بیت المقدس» به ریاست آقای سید امین الحسینی «۱» و «قیام علمای پاکستان برای تثبیت هدفهای اسلامی» با شرح و تفصیل خبر می دهد.
و در شماره سوم سال دهم، اخبار مسرت بخشی از فعالیتهای مثمر مسلمین «مالیزیا» در تأسیس دانشگاه اسلامی و بیرون ریختن مبلغان مسیحی، و مسلمان شدن چهارده نفر از افراد برجسته و سرشناس سوییسی که به احکام اسلام به طور کامل عمل می کنند، مندرج می باشد و در چند شماره از جنبش عظیم مسلمانهای ترکیه و نهضت استقلال طلبانه ملت مسلمان اریتره، مطالب سودمندی دارد. این است نمونه بسیار اندکی از پیشرفتهای اسلام و کوششهای مسلمین بیدار، در نواحی مختلف عالم که از دو سه شماره مکتب اسلام که تصادفا در دسترس بود، برداشته شد و کسی که به جستجو پردازد، اخباری بسیار مهمتر و تازه تر خواهد یافت.
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *