از دیدگاه اندیشمندان و بزرگان

شهادت گوستاو لوبون در فتوحات اسلام

گوستاو لوبون می گوید: «۲» «ما وقتی فتوحات مسلمین را به دقت بررسی کرده، اسباب و علل آن کامیابی را تحت مطالعه قرار می دهیم، می بینیم که آنها برای اشاعه مذهب، از شمشیر کار نگرفته اند، زیرا اقوام مغلوبه را کاملا آزادی می داده اند، اگر ملل مسیحی، دین فاتحین خود را قبول کردند، حتی زبانشان را نیز اختیار نمودند، سبب اصلی این بود که آنها فرمانروایان جدید را از حکام خود که تا آن وقت زیر شکنجه شان بودند عالیتر و باانصافتر مشاهده نمودند؛ به علاوه مذهب آنها را هم نسبت به مذهبی که داشتند ساده تر و به حقیقت نزدیکتر یافتند. اساسا این مطلب از تاریخ ثابت می شود که
______________________________
(۱). زندگانی محمد، ص ۶۶، ترجمه زنجانی و حواشی و تعلیقات واعظ چرندابی و فرزند فاضلش، چاپ هفتم.
(۲). تاریخ تمدن اسلام، ص ۱۴۵ به بعد.
وحی و نبوت در پرتو قرآن، ص: ۳۳۲
اشاعه هیچ مذهبی ممکن نیست به زور شمشیر صورت گیرد، وقتی نصارا اندلس را از دست مسلمین خارج کردند، آن وقت ملت مغلوب برای کشته شدن حاضر شدند، ولی تغییر مذهب را قبول ننمودند. واقع این است که اسلام به جای سر نیزه، به وسیله تشویق و با قوه تبلیغ و بیان جلو رفته است، این است که اقوام ترک و مغول، با آنکه مسلمانها را مغلوب ساختند، دین اسلام را پذیرفتند و در هندوستان که فقط عبور مسلمانها به آنجا افتاده بود، اسلام به قدری تأثیر و ترقی کرد که حالیه (حدود صد سال پیش) زیاده از صد کرور مسلمان در آن جا هست و روز به روز در افزایش است.
اکنون که هزارها کشیش مسیحی با وسائل لازمه در آن جا به تبلیغ مشغول و تمام اهالی هم تحت سلطه حکومت انگلیس اند، معلوم نیست که در این امر پیشرفتی نموده باشند. در چین نیز پیشرفت مذهب اسلام قابل ملاحظه است … چون زیاده از چهل کرور مسلمان، فعلا در چین موجود است و حال آنکه عرب به چین حمله نبرده و یک وجب از اراضی آن جا را به تصرف خود درنیاورده است.»
برگرفته از کتاب وحی و نبوت در پرتو قرآن نوشته آقای محمد تقی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *